Dzień Ziemi w lesie pełnym śmieci


W sobotę 20 kwietnia uczestnicy grupy Zielona ulica, zielona okolica stawili się o godzinie 10 w miejscu zbiórki niemal w komplecie. Wspólnie z mieszkańcami osiedla Nad Jeziorem Długim sprzątaliśmy las.

Czekały na nas worki i wielkie leśne przestrzenie. Najwięcej śmieci było na tyłach stacji benzynowej i wzdłuż głównej osiedlowej ulicy. Butelki, puszki, inne śmieci, jakieś „wynalazki”. W lesie mieliśmy naturalny parasol z gałęzi drzew – tego dnia od rana padał deszcz. Ten spacer z workami był bardzo „odświeżający” z dwóch powodów: wyczyściliśmy las i spacerowaliśmy w miejscach, które odzyskały swoje piękno. Worków było sporo, a za pełny worek każdy dostał śliwkę w czekoladzie.
Inicjatorem wspólnego sprzątania lasu był Stanisław Dąbrowski z grupy Zielona ulica, zielona okolica, który od lat angażuje się w akcje ekologiczne. Niestety, wiadomo, że brudzą zwykle przybysze z miasta, a sprzątają po nich „lokalsi”.
Uczestnicy projektu Zielona ulica, zielona ulica przez pół roku wzięli udział w 20 spotkaniach i warsztatach. Postawili przed sobą cel: zmieniamy nawyki na bardziej ekologiczne. Jakie wyzwania postawili przed sobą i jak je zrealizowali, będzie można zobaczyć już wkrótce.
Finał odbędzie się we wtorek 7 maja o godz. 17 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie, ulica 1 Maja 5. Wstęp wolny.
W części artystycznej wystąpi Marek Markiewicz z kabaretu Czyści jak łza, który z grupą Zielona ulica, zielona okolica wykona ekologiczną piosenkę.
Red.

Dofinansowano ze środków Programu „UTW–Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”. Działania wspiera SSK „Pojezierze” w Olsztynie.

Fot. Beata Brokowska