Dwa pokolenia przy mikrofonie

Tego popołudnia połączyły się dwie grupy i dwa hasła: „Razem wypełniamy ciszę” i „Zielona ulica, ziela okolica”. Byliśmy gośćmi Radiowego Koła Naukowego ETER, którego opiekunką jest dr Magdalena Szydłowska z Wydziału Humanistycznego UWM.

Koło dziennikarzy działa od 5 lat. Studenci opowiedzieli nam o współpracy z Uniwersyteckim Radiem UWM FM, gdzie mają swoje podcasty „Recepta na reportaż”. Jedna z eterianek, bo tak się o nich mówi, Zosia Malinowska, prowadzi „Ptasie radio”, gdzie opowiada o ptakach. Ostatnio zorganizowała też spacer ptasi po mieście.
O czym opowiada w swoich podcastach Zosia? Na przykład o ptakach wiosny:
„Wiosna, wiadomo, to czas przylotu jaskółek, ale chyba wszyscy czekają na bociany. Zaskoczę Was, bo one już tu są, były tu miesiąc i dwa temu, bo nie wszystkie odleciały! Niektóre zostały! Mitem jest, że jedzą żaby. Bywa, że zjadają śmieci, te właśnie zostają w Polsce na cały rok, żywią się na wysypiskach, z jednej strony to dobrze, bo nie muszą nie narażać się na trudy długich wędrówek, a z drugiej źle – bo nie są przystosowane do mrozów.
W Polsce jest kilka bocianich wiosek. Jedna to Żywkowo w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie na ok. 20 mieszkańców przypada w sezonie blisko 100 bocianów. Drugie takie miejsce to Pentowo na Podlasiu, gdzie w jednym gospodarstwie rolnym pojawia się 30 bocianich par, miejscowość należy do sieci europejskich wsi bocianich”.
Tyle Zosia.
Eterianie opowiedzieli nam historię radia UWM FM, a nawet radiofonii w Polsce, a potem był quiz sprawdzający naszą wiedzę. Z nagrodami (cukierki). Ile było śmiechu i nowej wiedzy.
Studenci zaprosili nas do studia, gdzie poznaliśmy szczegóły techniczne nagrań, niektórzy usiedli przed mikrofonem, a Ula i Staszek udzielili wywiadu o Zielonej ulicy, zielonej okolicy.
– Ożywcze, twórcze, pełen energii spotkanie – takie były opinie. A Basia dodała: – Znów siedzieliśmy w ławkach.
Spotkanie odbyło się w środę 10 kwietnia na Wydziale Dziennikarstwa UWM w Olsztynie.
Red.

Dofinansowano ze środków Programu „UTW–Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”. Działania wspiera SSK „Pojezierze” w Olsztynie.