Zrozumieć Mazury. Rzecz w 50 odsłonach

Na rynku wydawniczym pojawia się kolejna ciekawa publikacja nt. Mazurów. Książka Waldemara Mierzwy „Zrozumieć Mazury. Rzecz w 50 odsłonach” ukazała się jako 33. tom „Mojej Biblioteki Mazurskiej”, najważniejszej serii Oficyny Wydawniczej „Retman”.

„Zrozumieć Mazury” to zbiór 50 obszernych szkiców autora poświęconych Mazurom, które ukazywały się drukiem w latach 2014-2018 w gdańskiej „Pomeranii”. To książka dla tych, którzy Mazur nie znają albo chcieliby się o nich więcej dowiedzieć. To opowieść o tym czym były kiedyś Mazury, i czym są dzisiaj, kim byli kiedyś Mazurzy, i kim są dzisiaj. Książka ma swoją premierę w Olsztynie, będzie także promowana w Działdowie, Gdańsku, Giżycku, Olsztynku, Orzyszu, Mikołajkach, Piszu, a po wakacyjnej przerwie będzie prezentowana m.in. w Warszawie i Lublinie.

W „Zrozumieć Mazury. Rzecz w 50 odsłonach” znajdziemy szkice poruszające różne tematy, jak np.: Kraina, Lud, Konfesja, Pobożność, Gody, Smaki, Wuttka, Dom, Targ, Sowiróg, Uniwersytet, Pranie, Rybaczenie, Wesele, Bziałka, Śnierć, Krzyże, Krutynia, Mikołajki, Starowiercy, Żydzi, Kalendarze, Smętek, Bezpaństwowiec. Książkę wzbogacają obszerna bibliografia mazurska oraz indeksy: osobowy i nazw miejscowych.

Z okazji wydania książki Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza na spotkanie autorskie z Waldemarem Mierzwą, które odbędzie się 15 maja /środa/ 2019 r., godz. 18.00 (WBP, sala konferencyjna 3; ul. 1 Maja 5)

Waldemar Mierzwa (ur. w 1958 roku w Lublinie), historyk, regionalista, publicysta, autor i wydawca mazurski, działacz społeczny i proekologiczny. Właściciel Oficyny Wydawniczej „Retman” z siedzibą w Dąbrównie. Jego opowieść o dziejach Mazur w ostatnich stu latach z perspektywy doświadczeń niemieckich i polskich mieszkańców Dąbrówna, zatytułowana „Miasteczko” (2010), była nominowana do Wawrzynu – Nagrody Literackiej Warmii i Mazur.