Wacław Radziwinowicz laureatem nagrody im. Henryka Panasa

W środę 30 sierpnia br. w Sali Kopernikowskiej olsztyńskiego zamku miała miejsce uroczystość wręczenia Wacławowi Radziwinowiczowi nagrody imienia Henryka Panasa.


Zgodnie z umową podpisaną w listopadzie ubiegłego roku ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej i Związkiem Literatów Polskich, Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Pojezierze” wraz z Fundacją im. Bronisława Sałudy włączyły się do organizowania tegorocznej edycji nagrody im. Henryka Panasa.

Była to trzecia edycja przyznania tej nagrody. W poprzednich latach nagrodą uhonorowano Krzysztofa Daukszewicza i Aleksandra Kwaśniewskiego. Tym razem nagrodzono rodowitego olsztynianina, związanego emocjonalnie z naszym miastem, który – jak sam to podkreślał – będąc w różnych miejscach w świecie, zawsze pamiętał skąd się wywodzi.
Patronat nad uroczystością objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Marek Brzezin, który w swojej mowie podkreślał szczególne przywiązanie laureata do naszego regionu. I nie trzeba było być uważnym obserwatorem, by dostrzec na twarzy Wacława oznaki wzruszenia.

Licznie zgromadzeni goście mieli sposobność usłyszeć z wielu ust, za co ceniony jest Wacław Radziwinowicz. Laudację wygłosił Jarosław Kurski – zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”, w której laureat wiele lat przepracował. Laureat, zabrawszy głos, z trudem tłumił wzruszenie. Podziękował gościom za przybycie, a organizatorom uroczystości za wyróżnienie. Na koniec podpisywał swoją nowo wydaną książkę „Putin – car Atlantydy”.
Uroczystość uświetnili swoimi występami: duet Czyści jak łza, oraz Andrzej Brzozowski z zespołem Warmia Retro Band. Olsztyńska firma Remondis sponsorowała uroczystą kolację.
Autorką zamieszczonych zdjęć jest Anna Panas.


Henryk Panas odszedł od nas 11 września 1985 roku w wieku 73 lat. Był pisarzem, redaktorem naczelnym pisma „Warmia i Mazury”, współzałożycielem Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze” oraz – na początku – dyrektorem Wydawnictwa „Pojezierze”. Znany nie tylko w regionie, ale także w kraju i na świecie. Był autorem opowiadań wojennych, związanych ze swoją służbą w armii Andersa, powieści regionalnych, w tym o powojennej integracji ludności na terenach byłych Prus Wschodnich, a przede wszystkim tłumaczonego na osiem języków obcych apokryfu „Według Judasza”. W Olsztynie jest patronem ulicy na Jarotach, niedawno ukazała się jego biografia „Parnas według Panasa”, autorstwa Marka Książka i Janusza Soroki, a w styczniu 2022 roku na jego domu przy ul. Księcia Witolda w Olsztynie marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin i syn pisarza Jacek Panas odsłonili tablicę pamiątkową, ufundowaną przez SDRP i ZLP.
Wacław Radziwinowicz, urodzony w Olsztynie, przygodę z dziennikarstwem rozpoczął jako licealista przy redagowaniu czasopisma Operacji 1001 Frombork. Po skończeniu polonistyki w Wyższej Szkole Pedagogicznej i podyplomowego dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim pracował w olsztyńskich gazetach, na początku transformacji ustrojowej przebywał na stażu dziennikarskim w USA, a w od 1992 roku kierował regionalnym oddziałem „Gazety Wyborczej”. Pięć lat później rozpoczął pracę jako stały korespondent tego pisma w Rosji aż do 2015 roku, gdy cofnięto mu akredytację dziennikarską i nakazano opuścić Moskwę. Wydał takie książki jak „Gogol w czasach Google’a”, „Soczi. Igrzyska Putina” i „Cr?me de la Kreml”, komentator spraw rosyjskich w mediach. Odznaczony Krzyżem Oficerskim OOP, jest laureatem Nagrody im. Dariusza Fikusa oraz MediaTory.