Jesteś tym, co jesz

Woda i żywność, gdy są przechowywane w plastikowych opakowaniach, mogą być głównym źródłem przenikania mikroplastiku do naszego organizmu – mówił na spotkaniu z uczestnikami grupy Zielona ulica, zielona okolica dr inż. Karol Mierzejewski z Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. – Możemy być też narażeni na kontakt z mikroplastikiem poprzez skórę podczas używania kosmetyków.

To, co usłyszeliśmy podczas spotkania, uświadomiło słuchaczom nie tylko skalę zagrożenia, ale przede wszystkim konieczność zmiany nawyków.
Dr inż. Karol Mierzejewski prowadzi badania nad szkodliwym wpływem tworzyw sztucznych i mikroplastiku na zdrowie i życie ludzi. W swoich badaniach wykorzystuje organizm świni domowej (zbliżony do organizmu ludzkiego), co pozwala dowiedzieć się więcej o wpływie mikro- i nanocząsteczek na nasze ciało, mózg, układ wewnętrzny.
Słuchający byli zaskoczeni, jak wiele mikroplastiku znajduje się w otaczającej przestrzeni, dowiedzieli się, jak dużo zagrożeń czyha w… naszych codziennych zwyczajach. Gdy zostawimy butelkę plastikową w samochodzie pod upałów, plastik może przenikać do wody pod wpływem promieniowania UV oraz ciepła. Jeśli natomiast wielokrotnie otwieramy i zakręcamy korek, takie mechaniczne działanie także powoduje nagromadzenie nanocząsteczek mikroplastiku w wodzie.
Dr Mierzejewski podkreślił, że na działanie mikroplastiku są bardzo narażone niemowlęta i dzieci z powodu obecności tworzyw sztucznych w butelkach, smoczkach, zabawkach.
– W naszych badaniach zajmuję się także wpływem mikroplastiku na rozwój takich chorób, jak cukrzyca, otyłość, insulinooporność — podkreślał dr Mierzejewski.
Naukowiec powiedział słuchaczom, jak można bronić się przed szkodliwym czynnikiem obecnym w jedzeniu, wodzie, powietrzu.  Jednym ze sposobów jest unikanie podgrzewania w mikrofalówce żywności znajdującej się w plastikowych opakowań wykonanych z materiałów nieprzystosowanych do tego – trzeba uważnie czytać oznaczenia. Przełożenie jedzenia do innego pojemnika trwa tylko chwilę.
Uczestnicy grupy Zielona ulica, zielona okolica uważnie słuchali prelekcji, a duża liczba pytań świadczyła o zainteresowaniu, jakie wywołała opowieść naukowca.
– Bardzo ciekawa prezentacja przygotowana na podstawie rzetelnych badań. Wykład młodego naukowca uświadomił nam skalę zagrożenia. Dostaliśmy dużo kompetentnej wiedzy na temat zagrożeń – mówili po spotkaniu słuchacze.
Kilka osób od razu zadeklarowało zmianę nawyków. A taka jest idea grupy Zielona ulica, zielona okolica: słuchamy, poznajemy i zmieniamy swoje przyzwyczajenia tak, by zostawić świat bardziej zielony.
Spotkanie pt. „Jesteś tym, co jesz. Jak mikroplastik wpływa na nasz organizm” odbyło się 6 lutego na Wydziale Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie.
Beata Brokowska

 

Dofinansowano ze środków Programu „UTW–Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”. Działania wspiera SSK Pojezierze.