„Excentrycy” Kowalewskiego na antenie radiowej Dwójki

Od czwartku, 31 stycznia br. w Dwójce Polskiego Radia w cyklu „Książka do słuchania” na antenie pojawi się powieść „Excentrycy” olsztyńskiego pisarza Włodzimierza Kowalewskiego.

W najnowszej realizacji opracowanej przez Katarzynę Hagmajer-Kwiatek, „Excentryków” przeczyta aktor telewizyjny, filmowy i teatralny Grzegorz Damięcki. Fragmenty powieści w audycji „Książka do słuchania” w Programie 2 Polskiego Radia będą prezentowane od czwartku 31 stycznia w godz. 19.10-19.30. Cykl ma liczyć 10 odcinków, które będą emitowane od poniedziałku do piątku.

Robert Lesińki (z lewej) i Włodzimierz Kowalewski na spotkaniu autorskim latem 2018r.

Robert Lesińki (z lewej) i Włodzimierz Kowalewski na spotkaniu autorskim latem 2018r.

„Excentrycy” to opowieść o jazzie, miłości i Ciechocinku z lat 50. XX wieku. Włodzimierz Kowalewskinapisał powieść w 2007 roku. Dwa lata później Janusz Zaorski zrealizował ją jako słuchowisko. Wystąpili w nim m.in. Marian Opania, Ewa Dałkowska, Monika Węgiel i Wojciech Wysocki.

W 2015 roku pojawiła się w ekranizacji Janusza Majewskiego, a w głównych rolach wystąpili: Maciej Stuhr, Sonia Bohosiewicz i Natalia Rybicka. Akcja powieści rozgrywa się jesienią 1957 roku w Ciechocinku, w którym ocalali z II wojny światowej starają się ułożyć sobie życie. Wśród nich jest Wanda, dentystka, niegdyś znana lwowska piękność. Monotonne, ale stabilne życie podupadłego uzdrowiska ożywia powrót brata Wandy – Fabiana, muzyka, który wojnę przeżył w Wielkiej Brytanii.