Beata Brokowska, olsztyńska dziennikarka, przedstawiła słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Olsztynie prezentację multimedialną „Wyrzeźbiona historia. Losy Balbiny Świtycz-Widackiej”. Prezentacja powstała w Stowarzyszeniu Społeczno-Kulturalnym „Pojezierze” w Olsztynie.
– Spotkanie w auli Gotowca było niezmiernie interesujące, na bardzo wysokim poziomie merytorycznym, poparte tekstami i fotografiami – mówi Maria Grzegorczyk, wiceprezes UTW w Olsztynie. – Postać rzeźbiarki nie jest dobrze znana, a warto mówić o mieszkańcach Olsztyna. Na przykładzie prezentacji o Balbinie Świtycz-Widackiej widać, że tak wiele można o niej powiedzieć, a tak niewiele się wie o tej postaci. Obejrzeliśmy sporo materiałów archiwalnych, dużo zdjęć. Całej naszej społeczności spodobała się jej uroda, dystynkcja i elegancja. Podziwialiśmy otwartość i pracowitość rzeźbiarki. To była wielka patriotka i wielka humanistka.
Zaskoczeniem dla słuchaczy było ożywienie postaci rzeźbiarki dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji.
– To był powrót do historii, zwłaszcza że teksty, jak się dowiedzieliśmy, były autentyczne, pochodziły z jej listów i wywiadów – dodaje pani wiceprezes.
Feliks Muraszko przez kilkadziesiąt lat był przewodnikiem po Warmii i Mazurach, a obecnie jest słuchaczem UTW. – Chociaż byłem przewodnikiem, większości faktów z życia rzeźbiarki nie znałem, usłyszeliśmy „wyrzeźbioną”, bardzo ciekawą opowieść. Jej życiorys i dzieła bardzo wzbogacają historię i dziedzictwo kulturowe Warmii i Mazur. Balbina Świtycz-Widacka powinna być w naszym regionalnym panteonie i, moim zdaniem, warto zorganizować wystawę jej rzeźb.
Balbina Świtycz-Widacka (1901-1972) była mistrzynią portretu. Przed wojną rzeźbiła marszałkową Aleksandrę Piłsudską i pisarkę Marię Rodziewiczównę. Po wojnie znanych profesorów, naukowców, aktorki, także mieszkańców swojego nowego miejsca na ziemi – Warmiaków i Mazurów.
W portretach z gipsu, gliny, kamienia i brązu rzeźbiarka utrwaliła historię, która przetaczała się wokół niej. Dwadzieścia ostatnich lat swojego życia spędziła w Olsztynie.
Spotkanie odbyło się 25 października w auli Gotowca na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Wzięło w nim udział 70 słuchaczy UTW.
Red.
Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.