Historia w rzeźbach Balbiny Świtycz-Widackiej

Jedyne zachowane popiersie patrona szkoły w Olsztynie dłuta Balbiny Świtycz-Widackiej na pięć wykonanych przez rzeźbiarkę, to Adam Mickiewicz.

Rzeźba znajduje się przed I Liceum Ogólnokształcącym. Wykonana jest z brązu, a została odsłonięta w 1965 roku. O tym popiersiu i wielu innych dziełach olsztyńskiej artystki opowiadała uczniom tej szkoły w środę 22 listopada Beata Brokowska, dziennikarka, badaczka biografii i twórczości Świtycz-Widackiej.
Uczniowie zobaczyli ożywioną – dzięki sztucznej inteligencji – postać artystki, a także wiele ciekawych zdjęć i materiałów zawartych w prezentacji multimedialnej „Wyrzeźbiona historia. Losy Balbiny Świtycz-Widackiej.”
Natomiast we wtorek autorka prezentacji opowiadała o rzeźbiarce studentom Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego na antenie Radia UWM FM. Obecny kampus uniwersytecki przez prawie 20 lat był miejscem, gdzie mieszkała rzeźbiarka. Do dziś w Kortowie znajduje się galeria jej rzeźb, tablica na rektoracie upamiętniająca rzeźbiarkę: „Swoją rzeźbą ukochała Warmię i Mazury”, a w przestrzeni kampusu stoją dwie rzeźby: Kormoran oraz Rolnictwo i rybactwo.


Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Działania wspiera SSK Pojezierze w Olsztynie.