Dlaczego nadymka się nadyma?

Czym się karmi karpia, jak rozmnaża się tilapia, dlaczego nadymka się nadyma i jakie zmiany w świecie ryb powoduje zanieczyszczenie środowiska?

O tym i jeszcze o wielu ciekawych sprawach opowiadał uczestnikom grupy Zielona ulica, zielona okolica prof. dr inż. hab Roman Kujawa, kierownik Katedry Rybactwa Jeziorowego i Rzecznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Wspaniały gawędziarz z gruntowną wiedzą, wielki miłośnik ryb i… ptaków. Miał studiować weterynarię, ale wybrał ichtiologię i to był najlepszy wybór w jego życiu.
Opowiadał naszej grupie o węgorzach, sandaczach, łososiach, karpiach z wielką pasją. Prezentacja na temat ryb profesora Kujawy była podróżą po nieznanym, fascynującym, podwodnym świecie.
Za oknem zima, a uczestnicy spędzili czas, oglądając kolorowe, ciekawe ryby i ogrody wodne. Jedna z uczestniczek powiedziała profesorowi, że przyszła bez entuzjazmu, „bo co ciekawego można powiedzieć o rybach?”. A wychodzi zafascynowana i chce przyjść jeszcze raz posłuchać takich opowieści. Może się uda, bo profesor uwielbia też ptaki, fotografuje je na całym świecie i nagrywa ich głosy. Dzwonek jego telefonu to śpiew wilgi.
Beata Brokowska


Zielona ulica, zielona okolica
Dofinansowano ze środków Programu „UTW–Seniorzy w akcji” Polsko-
Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw
Twórczych ę.
Działania wspiera SSK Pojezierze w Olsztynie.