Opowieść o ulicy Wolności i stanicy Bryza

Minęły już prawie cztery miesiące spotkań grupy „Moja ulica, moja okolica” i przyszedł czas na opowieści uczestników. W Stowarzyszeniu Społeczno-Kulturalnym Pojezierze w Olsztynie obejrzeliśmy kilka prezentacji multimedialnych.

Jedna z uczestniczek przygotowała opowieść „Moja ulica Wolności”. Opisała miejsce, w którym nie mieszka ponad 40 lat, ale pozostały związane z nim tylko ciepłe wspomnienia. Miała tylko jedno rodzinne zdjęcie: rodzice z nią i siostrą. Tymczasem twórcy prezentacji dodali zdjęcie jej rodzinnego domu, które znaleźli na street view. Autorkę poruszyły inne, odnalezione fotografie, jak uchwycony na wozie konnym pan Szostakowski, który woził w ten sposób towar, bo samochody były rzadkością. – Pamiętam go, jeździł po naszej ulicy! – mówiła zdumiona, że takie fotografie się zachowały.

Najbardziej wzruszający był „Pierścionek z piaskownicy”, gdzie inna uczestniczka opowiada o mamie, siostrze i historii pierścionka.

Pokazaliśmy jeszcze historię „Stanicy Bryza”, przygotowaną przez mieszkańca Olsztyna, inżyniera budownictwa i żeglarza, który ją budował, pływał na łódkach, a po latach musiał patrzeć na jej upadek.

I kolejna opowieść – „Zastępstwo na życie” – o olsztyńskiej aktorce, która zbyt szybko odeszła z powodu choroby – opisana przez jej koleżankę z teatru.

Na zakończenie Sławomir Ostrowski z SKK Pojezierze pokazał na przykładzie zrealizowanych przez siebie prezentacji multimedialnych możliwości tej aplikacji, dzięki czemu uczestnicy spotkania (28 lutego) dowiedzieli się, jak mogą wyglądać ich opowieści na ekranie.

– To było bardzo ciekawe, teraz mogę zabrać się do pisania, nie miałam wyobrażenia, jak moje pisanie można przełożyć na ekran – mówiła pani Ela, która pisze o swojej ulicy.

Projekt „Moja ulica, moja okolica” jest autorskim pomysłem olsztyńskiej dziennikarki Beaty Brokowskiej.

Red.

Projekt „Moja ulica, moja okolica” został dofinansowany ze środków Programu „UTW–Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ę.
Działania wspiera SSK Pojezierze.