Krystyna Szter: Moje refleksje o minionym roku w barczewskiej Synagodze

Pomimo trudnego czasu dla ludzkości, zwłaszcza dla kultury i sztuki, Galeria Sztuki SYNAGOGA w Barczewie oddychała pełną piersią.

Rok 2020 oprócz szalejących wirusów przyniósł barczewskiemu zabytkowi wiele dobra. Na początku sierpnia dwoje uczonych z Uniwersytetu w Brunszwiku w Zachodnich Niemczech zeskanowało naszą byłą bożnicę żydowską. Liczę na to, że do końca roku, otrzymamy dokumentację, która pozwoli przywrócić dawną świetność synagodze.
Na przełomie września i października w ramach badań konserwatorskich odkryto pod białym tynkiem fragmenty ścian i sufitów w kolorze ochry, miodu i złota. Na drewnianej części babińca odnaleziono fragment Gwiazdy Dawida oraz kolory zielone i niebieskie. Te same barwy zdobiły drzwi i filary pod galerią. Projekt został dofinansowany z budżetu Marszałka Województwa. Również w październiku zrealizowano projekt inwestycyjny – MODERNIZACJA INSTALACJI ELEKTRYCZNEJ SYNAGOGI – dofinansowane z budżetu Powiatu Olsztyńskiego.


Oprócz ,,twardych’’ zadań, lato w Synagodze cieszyło mieszkańców i turystów wystawami malarskimi i fotograficznymi. Właśnie w tym czasie odbył się MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD SZTUKI NOWOCZESNEJ (16 artystów, kurator wystawy – Adam Wyżlic) oraz piękna wystawa fotograficzna Wojciecha Traczewskiego z Olsztyna.
Ale to zakończenie sezonu artystycznego w Galerii Sztuki SYNAGOGA przeszło oczekiwania nas wszystkich. Ogromną niespodzianką była propozycja Jana Miłosza Zarzyckiego, dyrektora Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego z Łomży, który zaproponował, aby XVI edycja MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU KAMERALISTYKI SACRUM et MUSICA odbyła się właśnie w naszej synagodze.

Po raz pierwszy w historii tego miejsca 18 filharmoników z przeróżnymi instrumentami muzycznymi zagrali muzykę P.Czajkowskiego, G.Mahlera, B. Bartoka, M.Brucha pod wspólnym tytułem KOL NADREI. Ten niezwykły koncert poprowadził Robert Lesiński, który z daną sobie energią i wiedzą wprowadził nas wszystkich w tajemniczy świat muzyki poważnej. Pomimo obostrzeń pandemicznych, widzowie (po raz pierwszy na zaproszenia) siedząc w stosownej odległości od siebie i w maseczkach z rozkoszą chłonęli każdy dźwięk muzyki. Podziękowaniom nie było końca. Jest nadzieja, że w przyszłości CAPELLA BYDGOSTIENSIS i ANTON NICOLESCU wiolonczelista z Rumunii ponownie zagrają w naszej barczewskiej synagodze.

 

2 października 2020 otrzymałam Doroczną Nagrodę Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego w dziedzinie kultury. Dedykuję ją wszystkim, którzy wspierają działalność moją i Galerii Sztuki SYNAGOGA w Barczewie. Bez wsparcia Starosty Olsztyńskiego, wolontariuszy i czasami zwykłego, ludzkiego szczęścia trudno byłoby ratować jedyną na Warmii tak dobrze zachowaną byłą bożnicę żydowską.