Kryminalnym Szlakiem

Co można jeszcze ciekawego zrobić, żeby zachęcić ludzi do czytania i dyskutowania o literaturze? Obecnie prowadzonych jest wiele inicjatyw mających to na celu, więc jak przebić się przez tak ogromną ofertę i nie powtarzać w kółko tych samych schematów?

W zeszłym roku wpadliśmy na pomysł, aby połączyć promocję naszego miasta z czytelnictwem. Chcieliśmy powiązać elementy gry terenowej, spaceru, zwiedzania i fragmentów książek związanych z naszym miastem. Tak powstał Olsztyński Szlak Literacki.

Pomysł był świeży i nieszablonowy. Dodatkowo przyłączyliśmy się do obchodów Narodowego Czytania „Wesela” Wyspiańskiego. Pogoda nam nie dopisała, ale wyszło super! Na pierwszą edycję wybraliśmy klasykę naszego regionu. Nie zabrakło również konkursu z nagrodami.

W tym roku mieliśmy szczęście zorganizować dwie edycje tematyczne. Jedną z nich był Szlak Bajkowy skierowany dla dzieci. Dzieci zwiedziły miejsca związane z baśniami i legendami warmińskimi.

Kolejny był właśnie Szlak Kryminalny. Ku zdziwieniu uczestników okazało się, że Olsztyn jest bardzo często miejscem akcji opowieści kryminalnych. Spacer zaczęliśmy spod Ratusza. Uczestników przywitali pani prezes Stowarzyszenia Ewa Hopfer oraz pan wiceprezes Robert Lesiński. Prowadziła nas znana nam już z zeszłorocznej edycji przewodniczka pani Marta Kruk przebrana za policjantkę. Wyglądała znakomicie – pełen realizm! Spod ratusza przeszliśmy do II Liceum Ogólnokształcącego im. K. I. Gałczyńskiego. Dzięki wspaniałej interpretacji Jaromira Wroniszewskiego poznaliśmy, jak opisuje to miejsce Przemysław Borkowski w jednej ze swoich książek. Natomiast od pani Marty dowiedzieliśmy się o mrocznej przeszłości tego miejsca. Kolejnym przystankiem na naszej trasie była znów szkoła. Przeszliśmy do klimatycznego budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza.

Tam posłuchaliśmy fragmentów „Gniewu” Zygmunta Miłoszewskiego. Mieliśmy okazję podziwiać tam piękny obraz „Ifigenia w Taurydzie” autorstwa Heinricha Gärtnera, który został kilkakrotnie przestrzelony podczas II wojny światowej. Na naszym szlaku znalazły się nawet byli absolwenci tej szkoły – miło było posłuchać ich wspomnień. Z przybytku wiedzy powędrowaliśmy do przybytku kultury, a mianowicie Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie, który mieści się w kamienicy Naujacka. Poznaliśmy tam antologię opowiadań kryminalnych „Kryminalny Olsztyn” oraz porozmawialiśmy o olsztyńskim więzieniu. Zostając w klimatach więziennych przeszliśmy do podziemi Wysokiej Bramy, tam mieściło się dawniej właśnie więzienie.

Obecnie pomieszczenia zostały zaadaptowane na sale gościnne. Spotkaliśmy się tam z panem Waldemarem Majcherem, który prowadzi tam zajęcia plastyczne dla dzieci oraz jest właścicielem sklepu Manufaktura Sztuki. Opowiedział nam o tym jakże ciekawym miejscu. Mieliśmy szansę porozmawiać również z policjantem- panem Grzegorzem Kobuszewskim, który opowiedział nam o pracy w policji, o tym, czym różni się ona od tego, co opisywane jest w książkach oraz o szczegółach pracy śledczej. Kolejnym miejscem na naszej liście był lokal Chili, w którym działa się akcja jednej z książek Przemysława Borkowskiego „Niedobry Pasterz”. Spod Chili mieliśmy już blisko do siedziby „Pojezierza”, w której odbył się finał naszego spaceru. Spotkaliśmy się tam ze znanym autorem kryminałów Krzysztofem Beśką. Nie zabrakło też konkursu z nagrodami, do wygrania były m.in. książki, gry oraz vouchery do escape roomu.

To był naprawdę udany dzień. Dziękujemy wszystkim gościom, dziękujemy uczestnikom oraz wszystkim zaangażowanym w ten projekt. Dziękujemy również  Samorządowi Olsztyna oraz panu Prezydentowi Piotrowi Grzymowiczowi za dotację na ten projekt.

« 1 z 2 »