7 marca

1400 – W krzyżackiej księdze rozchodów zamku malborskiego czytamy: „4 grzywny dwom sokolnikom za przewiezienie 2 klatek z sokołami do Anglii”. Sokolnicy owi wypłynęli z Gdańska, kupując wcześniej 120 kogutów, 10 kop jaj, 65 kg ziarna – dla ptaków i przewoźników /”do zjedzenia na wodzie”/.
>> Leś. Sekrety, s. s. 70.

1521 – Przed północą Krzyżacy prowadzeni przez elblążanina Michała Boercherta dotarli skrycie pod obwarowania Elbląga. Zajęli kilka domów przy cegielni, wiążąc mieszkańców. Część zaciężnych ukryła się bardziej na północ koło szpitala kościelnego Bożego Ciała, by rankiem podjąć próbę zdobycia miasta przez zaskoczenie.
>> Bis. WP, s. 398.

1530 – Król Zygmunt I Stary wydał edykt, który po uzgodnieniu z księciem Albrechtem i stanami Korony i Prus Królewskich wprowadzał do obiegu nową monetę /grosze, szelągi i denary/ o wartości równej monecie polskiej i identycznej stopie menniczej.
>> Mał. DcP, s. 116–117.

1577 – Król Stefan Batory wydał uniwersał o całkowitej blokadzie Gdańska.
>> Besa. SB, s. 184; Rocz. Gd., 1932, VI, s. 93, 116.

1605 – Król Zygmunt III wystosował respons do stanów pruskich, zawiadamiając o nadaniu kurateli elektorowi brandenburskiemu, lecz równocześnie w bardzo zdecydowany sposób przyrzekł bronić praw, przywilejów i swobód w księstwie pruskim. Zapewnił, że w przypadku naruszenia praw stanów, a zwłaszcza szlachty, każdy może się odwołać do niego, jako najwyższego zwierzchnika.
>> Janisz. RPaPK, s. 107.

1733 – Bp Krzysztof Andrzej Jan Szembek, w związku z zagrożeniem ze strony Prus, zaproponował kapitule fromborskiej zorganizowanie straży nocnych, które ostrzegałyby ludność przed nadchodzącym wrogiem. Kapituła zaaprobowała to przedłużenie.
>> KMW 1985, s. 22.

1807 – Gen. Józef Zajączek przebywa w Nidzicy, gdzie ma główną kwaterę dowodzony przez niego Korpus Posiłkowy.
>> Nad. Gen. JZ, s. 329.

1831 – Rejencja olsztyńska wydała okólnik, w którym ostrzegano, iż „niewłaściwe” pod względem politycznym ustosunkowanie się do powstania polskiego będzie traktowane jako niezgodne z obowiązkami wynikającymi z powinności urzędów. Zaniepokojenie władz było tym bardziej zrozumiałe, że zdarzały się również przypadki dezercji żołnierzy z armii pruskiej do wojska polskiego.
>> Jas. Ś., s. 195.

1858 – W Olecku ur. Filip Sembrzycki, młodszy brat Jana Karola /zm. w Królewcu 11.02.1909 r./, lekarz. Nie był działaczem społecznym, lecz za namową brata uczył się języka polskiego, gdyż był przeświadczony, że język ten lekarzowi może być użyteczny.
>> Kas. Sembrz., s. 38–39.

1890 – Tymczasowy Komitet Wiecowy przekształcił się w Polski Komitet Wyborczy dla Warmii. Jego przewodniczącym został Andrzej Samulowski. Wśród członków przeważali działacze z Gietrzwałdu oraz z powiatu reszelskiego.
>> Jas. Ś., s. 332.

1914 – W Krefeld nad Renem odbyła się premiera ostatecznej wersji oratorium Feliksa Nowowiejskiego „Znalezienie Świętego Krzyża”. Utwór miał wszelkie dane, by odbyć triumfalny pochód przez sceny świata, lecz przeszkodziła temu wojna. Utwór został skomponowany w pierwszych latach pobytu kompozytora w Berlinie.
>> Or. SBWMiP, s. 299.

1918 – W Olsztynie ur. Irena Stramkowska. Kształciła się w szkole handlowej w Poznaniu, pracowała w biurze Zw. Polaków w Olsztynie, uczestniczyła w pracach Tow. Młodzieży. Po wybuchu wojny opuściła rodzinne miasto, a po powrocie /1940 r./ została aresztowana i pod zarzutem szpiegostwa /nielegalne przekroczenie granicy/ skazana na rok więzienia. W 1942 r. ponownie aresztowana i osadzona w Oświęcimiu.
>> Or. SBWMiP, s. 299.

1920 – Pierwszy polski wiec przedplebiscytowy na Mazurach w Jabłonce k. Ostródy.
>> Staw. Pl., s. 508.

1921 – Po ogłoszeniu amnestii dla przestępców politycznych zwolniono z więzienia Jana Baczewskiego z Gryźlin. Odsiadywał on karę za nieudowodniony zarzut, że uprawiał werbunek do oddziałów wojska polskiego. Aresztowanie nastąpiło na skutek donosu organizacji „Heimatdienst”.
>> Wrzes. Rp/WMiP, s. 74.

1934 – Rozpoczęła działalność polska świetlica w Purdzie na Warmii. W pierwszym kwartale 1934 r. powstały ponadto polskie świetlice w: Gietrzwałdzie, Plaskach, Unieszewie, Brąswałdzie, Lesznie, Nowej Kaletce, Butrynach, Olsztynie, Worytach i Wymoju.
>> Sz. Ol., s. 285.

1937 – W Leleszkach k. Szczytna zm. Michał Zientara, działacz ruchu pols. na Mazurach /ur. w Purdzie Wielkiej 16.11.1867 r./. Uczestnik polskich komitetów wyborczych, czytelnik „Mazura”, aktywista plebiscytowy /pobity dotkliwie na wiecu w Szczytnie/. Działał w Zjednoczeniu Mazurskim, prowadził polską bibliotekę. Od 1930 r. mąż zaufania Zw. Polaków w Niemczech. W 1933 r. oskarżył przed sądem komisję wyborczą o sfałszowaniu wyników głosowania do parlamentu niemieckiego. Sprawę umorzono, a Zientarę wraz z rodziną osadzono w więzieniu za oszczerstwo.
>> Or. SBWMiP, s. 343–344.

1945 – W Olsztynie kwaterowała grupa kolejarzy udających się do Ostródy. W pamiętniku jednego z nich czytamy: „Odgłosy frontu dochodziły do Olsztyna… boje toczyły się za Dobrym Miastem… wszystko wyglądało tak, jakby mieszkańcy niedawno wyszli, pozostawiając wszystko na swoim miejscu… Nie było komu gasić pożarów, a ich ogniska było widać w kilku miejscach, szczególnie w okolicach starego miasta”.
>> WiM 1988, nr 17, s. 13.

Kalendarz Historyczny został sporządzony przez Bronisława Sałudę