1380 – Książe litewski Jagiełło zawarł traktat z w. mistrzem Zakonu inflanckiego Wilhelmem von Freimerheimem.
>> Dzieło, s. 58.
1538 – Książe Albrecht z powodu zarazy panującej w stolicy przebywa w Piszu, skąd informował Radę Starego Miasta Królewca, że mimo próśb tejże i samego zainteresowanego nie zwolni przebywającego u jego boku proboszcza staromiejskiej parafii, gdyż na czas moru potrzebny mu jest odpowiedni kaznodzieja i duszpasterz.
>> Toe., s. 173.
1567 – Król Zygmunt II August z powodu zatargów z Gdańskiem przenosi bazę marynarki polskiej do Pucka.
>> Lepszy Dzieje, s. 90.
1650 – We Fromborku zm. Maciej Montanus /ur. 23.04.1567 w Dalarna – Szwecja/, kanonik warm. Pochodził ze Szwecji, kształcił się w Braniewie, Wilnie i Rzymie. Był sekretarzem króla Zygmunta III. Wielki dobroczyńca jez. i katedry fromborskiej, gorliwy opiekun szkół warmińskich. W Braniewie odnowił bursę studencką oraz ufundował z własnych środków katedrę języka greckiego. Wystawił dwa domy szkolne dla ubogiej młodzieży. W katedrze fromb. jego pamięć uczczono tablicą z napisem: „M. Montaus, Mecenas i Odnowiciel szkół”.
>> Or. SBWMiP, 1963, s. 195; Or. SBWPKiZM II, s. 42.
1703 – W Malborku obradowała walna rada senatu. Uczestniczył w niej bp warm. Andrzej Chryzostom Załuski, który wówczas piastował także godność kanclerza wielkiego koronnego. W czasie obrad A. Ch. Załuski proponował podejmowanie niezbędnych środków obronnych z równoczesnym podejmowaniem wysiłków zmierzających do zakończenia wojny ze Szwecją.
>> KMW 1984, s. 378.
1759 – W Gdańsku zm. Jakub Teodor Klein /ur. w Królewcu 15.08.1685 r./, przyrodnik i prawnik. Był rezydentem Gdańska na dworze Augusta II w Dreźnie i w Warszawie. Równolegle zajmował się pracą naukową. Utrzymywał kontakt z wieloma europejskimi uczonymi. Założył w Gdańsku ogród botaniczny oraz muzeum przyrodnicze. Zajmował się głównie botaniką, mineralogią, paleontologią i zoologią. Jest autorem wielu publikacji.
>> Or. SBWPKiZM I, s. 129–130; WEP V, s. 640; KMW 1987, s. 61.
1839 – W Wilnie pod Trocką Bramą rozstrzelano Szymona Konarskiego /ur. w Dobkiszkach 5.03.1808 r./, emisariusza, powstańca, publicystę. Pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej, utrzymującej kontakty z Prusami Wschod. W okresie powstania listopadowego dosłużył się stopnia kapitana, internowany przebywał w Schermen, Aschen k. Kłajpedy oraz w Domnau. Po pobycie we Francji wrócił i występował jako obywatel szwajcarski Simon Reveres, dca partyzantki na okręg mariampolski i kalwaryjski /Augustowskie/. Aresztowany po przekroczeniu granicy pruskiej, udał się na emigrację, by w r. 1835 zjawić się w Galicji, gdzie organizował radykalno-niepodl. Spisek na Ukrainie, Białorusi i Litwie. Aresztowano go na Polesiu, więziony i torturowany w więzieniu wileńskim, skazany na śmierć.
>> Or. SBWMiP, s. 163–164; Radz. Pp, s. 311, 316.
1846 – W Knyszynie aresztowano Jana Roehra. Przy aresztowanym znaleziono 2 nabite pistolety ora list do Józefa Bogusławskiego, ziemianina z guberni grodzieńskiej, zaangażowanego w działania powstańcze.
>> Szos. PW, s. 166.
1861 – Szef żandarmów książę Wasil Andrejewicz Długorukow doniósł gubernatorowi, że w Anglii osoby o niemieckich nazwiskach zakupują broń, która następnie małymi partiami jest transportowana do Prus na statkach kupieckich, np. z węglem. Jak nietrudno się domyślić, chodziło o zaopatrzenie dla organizowanego powstania polskiego.
>> Szos. PW, s. 210.
1869 – We Fromborku zm. Antoni Einhorn /ur. w Piszewie k. Biskupca na Warmii 26.05.1809 r./, kan. warm., prof. Wyższego Sem. Duchownego w Braniewie, historyk Warmii. Pochodził z chłopskiej rodziny niemieckiej. W r. 1848 wybrany na posła do Zgromadzenia Narodowego w Berlinie. Był współzałożycielem znanego czasopisma naukowego „Zeitschrift fuer die Geschichte Ermlands”. Korespondował z uczonymi polskimi z Krakowa. Opublikował kilkadziesiąt rozpraw naukowych dotyczących Warmii, z których niektóre do dziś uznawane są za cenne.
>> Or. SBWMiP, s. 97–98.
1907 – Biskup Andrzej Thiel nakazał proboszczowi parafii Gutkowo Hieronimowi Nahlenzowi powiększyć liczbę nabożeństw w języku niemieckim.
>> KMW 1984, s. 431.
1920 – Ukazało się obwieszczenie o rozpoczęciu urzędowania Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Olsztynie. Rejonem działania nowej placówki był obwód plebiscytowy olsztyński, do którego należała część Warmii polskiej oraz Mazury z Oleckiem. Funkcję konsula pełnił Zenon Eugeniusz Lewandowski, który był równocześnie delegatem polskim przy Międzynarodowej Komisji Administracyjnej i Plebiscytowej.
>> Staw. Pl., s. 141–142.
1923 – Minister spraw wewnętrznych cofnął okresowy zakaz wydawania „Gazety Olsztyńskiej” wydany przez prezesa prowincji wschodniopruskiej. Był to efekt protestów wydawcy, posłów polskich do sejmu pruskiego oraz Związku Polaków. Sprawa jednak nie zakończyła się. Olsztyński prokurator wniósł skargę do sądu, który wydał wyrok skazujący.
>> KMW 1986, s. 174.
– Na skutek negatywnego stanowiska sejmu polskiego o wcieleniu Wileńszczyzny do Polski zamknięte zostało litewskojęzyczne pismo „Rytu Lituva” /Litwa Wschodnia/. Wychodziło od 22.06.1922 r.
>> Mak. Litwa, s. 236.
1934 – W Berlinie podpisano polsko-niemieckie porozumienie o zaniechaniu napastliwej propagandy w prasie i radio.
>> Kron. XX, s. 475.
1938 – Podniesiono polską banderę na największej w okresie międzywojennym jednostce polskiej floty wojennej, stawiaczu min ORP „Gryf”. Wybudowała go z 17-miesięcznym opóźnieniem francuska stocznia Chantiers et Ateliers A. Normand.
>> Cies. PMW, s. 42.
1943 – Bojowcy „Gryfa Pomorskiego” dokonali udanego sabotażu, wzniecając pożar na pasażerskim statku „Deutschland” o wyporności 21 000 ton. Miał on być przerobiony na transportowiec w stoczni gdyńskiej. Dniem akcji była karnawałowa sobota. Wszyscy bawili się. Gdy rozległ się wybuch, rozbawieni pognali do schronów. Gdy pożar odkryto, było już za późno na ratunek. Statek odholowano od nabrzeża na środek basenu, gzie spłonął.
>> Wań. Wal., s. 222.
1944 – Premier W. Brytanii W.L.S. Churchill przekazał list J. Stalinowi, dotyczący przyznania Związkowi Radzieckiemu Królewca. W piśmie tym m.in. czytamy: „Zdaniem Rządu Jego Królewskiej Mości jest to ze strony Rosji sprawiedliwe żądanie. /…/ ziemia tej części Prus Wsch. zbroczona jest krwią rosyjską…”. Churchillowi chodziło o boje w 1914 r. Słowa powyższe wyszły spod pióra brytyjskiego premiera w czasie, gdy sprzymierzony z Anglią rząd polski nie znał jeszcze postanowień, które zapadły w Teheranie.
>> Wrzes. WiM, s. 355; KMW 1985, s. 335.
1945 – Żołnierze 6-tego warszawskiego batalionu pontonowo-mostowego wbili pierwszy słup graniczny nad rzeką Odrą.
>> Kron. XX, s. 648.