Nasze życie stało się bardziej zielone

Grupa mieszkańców Olsztyna przez ponad pół roku zmieniała swoje życie na bardziej ekologiczne. Wzięli udział w projekcie „Zielona ulica, zielona okolica”, którego autorką jest Beata Brokowska.

Za nimi ponad 20 spotkań w różnych, czasami nieznanych miejscach, warsztatów, rozmów, sprawdzania, nowych odkryć, upadków mitów, budowania innych rozwiązań, zmiany stylu bycia. I przyszedł czas na podsumowanie, opisanie, sfotografowanie, opowiedzenie, jak w każdym wieku i w każdym momencie można zmienić swoje życie na bardziej ekologiczne. Finał odbył się 7 maja 2024 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie przy ulicy 1 Maja 5.
Pomysłów było bardzo wiele. Pani Barbara, po wspólnym gotowaniu w Leśniczówce Gaja w Kabornie, postanowiła wprowadzić kuchnię zero waste w swoim domu. Opisała „drugie życie czerstwej bułki”. Państwo Elżbieta i Ireneusz uratowali stare przedmioty znalezione na strychu, nadając im nowe życie. Dbają w ten sposób o środowisko, bo nie wyrzucają mebli czy rzeczy na śmietnik. Zyskali też nowe, piękne przedmioty, które zmieniły wygląd ich najbliższego otoczenia. Ich opowieść to „Stół pod blachą i lampy z prawideł”.
Pani Jasia, urodzona na Wileńszczyźnie, gdzie wychowywała się wśród pól, zapachów kwiatów, postanowiła przygotować sadzonki w doniczkach, by każdy gość finałowego spotkania mógł wyjść z zieloną rośliną do domu. Swoją historię zatytułowała „Zielono mi”.
Kilka miesięcy temu grupa wysłuchała wykładu dr. Karola Mierzejewskiego, który opowiadał o szkodliwym wpływie mikroplastiku. Pod wpływem prezentacji naukowca inna pani Janina przestała kupować i gotować kaszę i ryż w plastikowych woreczkach, zarzuciła także pieczenie mięsa w plastikowych rękawach.
Z kolei pani Urszula zdecydowała się ratować żywność, którą przekazała do lodówek społecznych. Pani Bożena fotografowała piękny i brzydki Olsztyn…
Każdy uczestnik opowiedział, jakie wyzwania podjął i jak je zrealizował. Efekty działań publiczność obejrzała na prezentacji multimedialnej.
W części artystycznej wystąpił Marek Markiewicz z zespołu Czyści jak Łza, który przedstawił ekologiczny skecz oraz napisał „Piosnkę na Dzień Ziemi”, którą wykonała cała grupa Zielona ulica, zielona okolica. Akompaniowała Maja Sznirling.
Gościem specjalnym spotkania w bibliotece był Jerzy Buczyński z Olsztyna, który kilka tygodni wcześniej pokazał grupie Zielona ulica, zielona okolica dwa dęby w dzielnicy Podleśna. Opowiedział swoją historię: od czterech lat – razem z mieszkańcami – chce uratować ponad 150-letnie drzewa przed wycinką. Przykład miejskiego aktywisty, który zintegrował mieszkańców w jednej ważnej, ekologicznej sprawie, zrobił wrażenie na słuchających.
– Projekt Zielona ulica, zielona okolica był dla nas fantastycznym czasem – mówili podczas podsumowania uczestnicy.
– Powstało wiele ciekawych i skutecznie zrealizowanych wyzwań, grupa była bardzo twórcza i ekologiczna. Dla nas była to zielona przygoda, która nigdy nie minie. Dziękuję wszystkim! – podkreśliła Beata Brokowska, dziennikarka, animatorka i pomysłodawczyni projektu.
Na zakończenie publiczność rozwiązała quiz i okazało się, że pytania na temat segregacji śmieci czasami jeszcze mogą zaskoczyć.
Red.

>>     Link do prezentacji Zielona ulica, zielona okolica

Zielona ulica, zielona okolica – dofinansowano ze środków Programu „UTW–Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”. Działania wspiera SSK „Pojezierze” w Olsztynie.

Fot. Andrzej Zyborowicz, WBP, Urszula Kosińska