Historie mieszkańców olsztyńskich kamienic

Przewodnik Andrzej Bobrowicz zabrał uczestników grupy „Moja ulica, moja okolica” na spacer po Olsztynie. Jednak to nie była zwykła przechadzka. Grupa chciała poznać losy mieszkańców olsztyńskich kamieniec. I przewodnik, który w ubiegłym roku wygrał konkurs wiedzy o Olsztynie, przygotował taki spacer (25 kwietnia).

Na początku grupa wysłuchała hymnu „O Warmio moja miła” skomponowanego przez Feliksa Nowowiejskiego, który zagrał Daniel Rupiński z balkonu olsztyńskiego ratusza. Miejsce zbiórki nie było przypadkowe, bo po wysłuchaniu melodii mieszkańcy udali się pod dom przy ulicy Pieniężnego, w którym mieszkał młody kompozytor w latach 1893-1900.
Przewodnik Andrzej Bobrowicz opowiadał, dlaczego Nowowiejscy z dziećmi przenieśli się z Barczewa do Olsztyna, czym zajmował się ojciec – był krawcem, a czym Feliks – grał na waltorni w niemieckiej orkiestrze wojskowej i komponował marsze, w tym najbardziej znany „Pod sztandarem pokoju”. Choć padał deszcz, opowieści pana Andrzeja przenosiły nas w inny świat.
Odwiedziliśmy olsztyński ratusz, gdzie mieszkał ostatni przedwojenny nadburmistrz Olsztyna, kamienicę Naujacka, gdzie zobaczyliśmy zachowaną dawną kuchnię oraz piękne secesyjne drzwi. Andrzej Bobrowicz mówił też o mieszkańcach willi Fortuna.

Wszystkie spotkania – a było ich ponad 20- w projekcie „Moja ulica, moja okolica” miały inspirować uczestników programu do spisania opowieści rodzinnych.
Red.

Projekt „Moja ulica, moja okolica” został dofinansowany ze środków Programu „UTW – Seniorzy w akcji” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych ę. Działania wspiera SSK Pojezierze w Olsztynie.