„Wędrówki po Warmii” – album malarski Melanii Olędzkiej

„To był wyjątkowy rok, nie tylko dla mnie” – olsztyńska malarka Melania Olędzka czas wykluczenia spowodowanego pandemią wykorzystała na intensywną pracę artystyczną, czego efektem jest zaprezentowany w „Pojezierzu” album akwarel „Wędrówki po Warmii”.

Pandemiczne wykluczenie społeczne, brak wydarzeń, jednym podcięło skrzydła, a Pani Melania wiosną zamknęła się w swojej pracowni, by realizować się przy palecie. To był czas dopracowania pewnych prac, ale i rozwijania się w innych kierunkach. Artystka znana jest z pięknych akwarelowych pejzaży, przedstawień architektury i plenerów naszego regionu, Tymczasem w okresie pandemii pracowała również nad olejnymi realizacjami. Skoro technika rzadziej stosowana, to i motywy także. Warto było zmierzyć się z nowymi pomysłami, a były to malarskie refleksje z podróży. Melania Olędzka namalowała cykl obrazów ukazujących… niezwykłości niemieckich zamków. Oczywiście bajkowy górski Neuschwanstein, ale równie piękny zamek położony na wyspie w Schwerinie, czy też te przypisywane Ludwikowi Szalonemu w Bawarii. To – jak przyznaje malarka – było ciekawym wyzwaniem. Także z tego powodu, że musiała uruchomić swoją pamięć, i „podpierać” się podczas malowania fotografiami. I choć urok niemieckiej architektury zamkowej jest z pewnością niezwykły, to olsztyńska artystka z przyjemnością powraca do malowania warmińskich krajobrazów, kościołów, kapliczek, wsi. „Przy takich widokach odpoczywam. Czuję pewną bliskość. Trudno to wyrazić, ale przyjemność malowania jest nie mniejsza, niż zachwyt przy oglądania naszych przestrzeni”.
Zafascynowanie bogatą historią regionu i jego pięknem sprawia, że motywem najczęściej podejmowanym przez artystkę jest pejzaż oraz najciekawsze obiekty  architektoniczne Warmii.

Dziś na rynku księgarskim albumy ukazują się rzadko. Jeśli już, to fotografia ukazująca uroki przyrody, czy architektury. Jakże niezwykle na tle takowych wydawnictw jawią się „Wędrówki po Warmii” Melanii Olędzkiej. Artystka, po wielu latach wędrówek po naszej urokliwej krainie, czego efektem dziesiątki niezwykłych obrazów, zdecydowała się wydać je w formie albumowej. Piękne i pouczające to, bowiem wiele z akwarel opatrzonych zostało lapidarnymi, ale ciekawymi opisami.
W siedzibie SSK „Pojezierze” mieliśmy przyjemność spotkać się z Panią Melanią i posłuchać o Jej Warmii. To ciepłe spotkanie przy lampce wina i gorącej herbacie z ciastem upieczonym przez Autorkę ( palce lizać!) minęło zdecydowanie zbyt szybko. To prawda, że w dobrym towarzystwie czas zbyt szybko płynie. Tym bardziej, jeśli jest ono otoczone pięknymi akwarelowymi obrazami przyniesionymi na tę jedną okazję przez Autorkę.

Melania Olędzka – członkini SSK Pojezierze – ukończyła Studium Nauczycielskie w Olsztynie, UMK na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu, studia podyplomowe z zakresu surdopedagogiki w Warszawie. Za wieloletnią pracę i wybitne osiągnięcia odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej, dwukrotnie nagrodzona nagrodą Ministra Edukacji Narodowej.
Uprawia malarstwo w technikach: pastelowej, olejnej i akwarelowej. Jest uczestniczką plenerów i wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych.