To wyjątkowy rok nie tylko dla mnie…

Olsztyńska malarka Melania Olędzka czas wykluczenia spowodowanego pandemią wykorzystała na intensywną pracę artystyczną, by w okresie letnim poświęcić się rodzinie.

Pandemiczne wykluczenie społeczne, brak wydarzeń, jednym podcięło skrzydła, a Pani Melania wiosną zamknęła się w swojej pracowni, by realizować się przy palecie. To był czas dopracowania pewnych prac, ale i rozwijania się w innych kierunkach. Artystka znana jest z pięknych akwarelowych pejzaży, przedstawień architektury i plenerów naszego regionu,
Tymczasem w okresie pandemii pracowała również nad olejnymi realizacjami. Skoro technika rzadziej stosowana, to i motywy także. Warto było zmierzyć się z nowymi pomysłami, a były to malarskie refleksje z podróży. Melania Olędzka namalowała cykl obrazów ukazujących…
niezwykłości niemieckich zamków. Oczywiście bajkowy górski Neuschwanstein, ale równie piękny zamek położony na wyspie w Schwerinie, czy też te przypisywane Ludwikowi Szalonemu w Bawarii. To – jak przyznaje malarka – było ciekawym wyzwaniem.
Także z tego powodu, że musiała uruchomić swoją pamięć, i „podpierać” się podczas malowania fotografiami. I choć urok niemieckiej architektury zamkowej jest z pewnością niezwykły, to olsztyńska artystka z przyjemnością powraca do malowania warmińskich krajobrazów, kościołów, kapliczek, wsi.
„Przy takich widokach odpoczywam. Czuję pewną bliskość. Trudno to wyrazić, ale przyjemność malowania jest nie mniejsza, niż zachwyt przy oglądania naszych przestrzeni”.
Po wakacyjnej rozłące z farbami, wymuszonej przez rodzinę, Melania Olędzka z przyjemnością powraca do swoich ulubionych motywów. A pracuje nad nimi z myślą, by efektem była nie tylko wystawa, ale także album. „To mój cel na najbliższy czas. Marzę o książce, w której uroki naszego regionu pokazałabym w formie malarskiej. A myślę przede wszystkim o odbiorcach. Jestem pewna, że uwrażliwiłoby to wiele osób na sztukę i było dobrą promocją Warmii”.

Melania Olędzka – członkini SSK Pojezierze – ukończyła Studium Nauczycielskie w Olsztynie, UMK na Wydziale Sztuk Pięknych w Toruniu, studia podyplomowe z zakresu surdopedagogiki w Warszawie.
Za wieloletnią pracę i wybitne osiągnięcia odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej, dwukrotnie nagrodzona nagrodą Ministra Edukacji Narodowej.
Uprawia malarstwo w technikach: pastelowej, olejnej i akwarelowej. Jest uczestniczką plenerów i wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych.
Zafascynowanie bogatą historią regionu i jego pięknem sprawia, że motywem najczęściej podejmowanym przez artystkę jest pejzaż oraz najciekawsze obiekty architektoniczne Warmii.