Powieść o Baczewskim odnaleziona na strychu

Fundacja im. Bronisława Sałudy przygotowała w Internecie multimedialną prezentację nt. Związku Polaków w Niemczech. W prezentacji opublikowano archiwalne dźwięki z berlińskiego kongresu Polaków, podczas którego ogłoszono pięć prawd Polaka. Tuż po zjeździe, w 1938 r. wydano płyty z nagraniami kongresowymi, tylko dwa egzemplarze przetrwały II wojnę światową.

W prezentacji omówiono także kilkanaście postaci z tzw. IV Dzielnicy Związku, który w Prusach Wschodnich zrzeszał prawie 4 tys. osób. Możemy usłyszeć głosy np. Władysława Gębika, Jana Baczewskiego, Jana Boenigka.
– Podczas prac nad projektem odkryliśmy na strychu domu Jana Boenigka maszynopis jego nigdy nie wydanej książki o Baczewskim – mówi Ewa Hopfer, prezes Fundacji. – Jest to opasły, ponad 500-stronicowy tom, powieści pod roboczym tytułem „Trzy pokolenia”. Autor opisuje trzy pokolenia rodziny Jana Baczewskiego, wybitnego działacza warmińskiego, który jako poseł do parlamentu pruskiego doprowadził do uchwalenia w 1929 roku tzw. ordynacji umożliwiającej powstanie szkół polskich w Niemczech. Niedawno na budynku Domu Polskiego w Olsztynie odsłonięto tablicę upamiętniającą Jana Baczewskiego z Gryźlin.
– W porozumieniu z rodziną Jana Boenigka będziemy się starać tę książkę wydobyć na światło dzienne, ponieważ jest to wspaniały opis tamtych czasów, naszego regionu – dodaje Ewa Hopfer. -Będziemy szukać funduszy na jej wydanie. Jeśli wydrukowanie książki okaże się zbyt kosztowne, spróbujemy ją nagrać w formie audiobooka i opublikować na popularnych portalach podcastowych.
Autorem prezentacji o IV Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech jest red. Sławomir Ostrowski, który kilka tygodni temu został wyróżniony za inną prezentację pn. „Tajna misja Mazurów”, tytułem: Wydarzenie Historyczne Roku (w kategorii edukacja). Prezentacja o Związku Polaków w Niemczech jest dostępna w chmurze pod adresem https://view.genial.ly/631df3d017ea070018899e29 i można ją osadzać na dowolnej stronie internetowej.

  • Przygotowanie prezentacji było możliwe dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko – Mazurskiego.