SSK ,,Pojezierze” prezentuje Państwu najnowsze wydawnictwo Drugą Tekę Mistrza

SSK ,,Pojezierze” prezentuje Państwu najnowsze wydawnictwo
Drugą Tekę Mistrza
dwadzieścia mało znanych lub zupełnie nieznanych rysunków HIERONIMA SKURPSKIEGO

SSK Olsztyn

Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Pojezierze” przy współudziale finansowym Samorządu Olsztyna.

Hieronim Skurpski 17 X 1914 –16 IX 2006

Syn ziemi mazurskiej urodzony w Skurpiu pod Działdowem. Studia artystyczne odbywał w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Krakowie i w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowniach profesorów Mieczysława Kotarbińskiego i Aleksandra Rafałowskiego. Lata II wojny światowej spędził w Paulinowie pod Nałęczowem. Artysta malarz, grafik, rysownik, ilustrator. Jest autorem cennych prac naukowych i popularyzatorskich z zakresu sztuki i kultury ludowej, ochrony zabytków i sztuki współczesnej, współorganizator środowiska kulturalnego Warmii i Mazur w pionierskich powojennych latach. Do Olsztyna przybył w marcu 1945 roku z pierwszą ekipą Pełnomocnika Rządu. Twórca Muzeum Mazurskiego – obecnie Muzeum Warmii i Mazur – i przez 20 lat jego dyrektor oraz kustosz, wieloletni prezes olsztyńskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków. Kierownik Biura Wystaw Artystycznych, a także przez wiele lat prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze”. Honorowy Obywatel Olsztyna.

W 2006 roku Prezydent Olsztyna ustanowił nagrodę Jego imienia w zakresie sztuk plastycznych.

Z temperamentu był Hieronim Skurpski poetą i wyśmienitym obserwatorem codzienności. Potrzebował pełnego otwarcia na świat sztuki współczesnej, by szeroko i nowocześnie rozumieć naturę, świadomie ją studiować i utrwalać zwyczajne piękno roślin, owoców, drzew, krajobrazów, przedmiotów lub wizerunków ludzi w różnych pozach i gestach.

Od lat 50. XX wieku pisał systematycznie Dziennik, który stanowi wspaniały materiał do poznania motywów działań artystycznych, inspiracji, stosunku do wielu zjawisk sztuki współczesnej, kultury regionu, co dziennego trudu czy zmagania się z samym sobą.

Rysunek nieodmiennie towarzyszył przez całe dziesięciolecia mojemu trudowi artystycznemu. Stanowił zasób tak bogaty, iż sam wystarczyłby na obraz mojej twórczości. Rysunek mój ma charakter spontanicznego zapisu piórkiem, ołówkiem czy węglem. Na początku głównie rysowałem i uprawiałem grafikę, akwarelę. Następnie odchodziłem od grafiki na rzecz rysunku i doszedłem do malarstwa. Obecnie tylko maluję. Rysunek umieszczam w szkicowniku. Jest on pierwszym zarejestrowaniem nastroju, jest szybką reakcją na zachwycenie światłem lub formą (z katalogu wystawy zorganizowanej w 80. rocznicę urodzin w Muzeum Warmii i Mazur).

Prezentowane w tym albumie – mało znane, o różnorodnej konwencji artystycznej i formalnej – rysunki pochodzą z różnych okresów życia Artysty, lecz świadczą o wspaniałej kondycji twórczej Mistrza, który całe życie poświęcił sztuce i kulturze regionu.

 Krystyna Koziełło -Poklewska

hieronim-skurpski-rysunek2