Cyfrowy portret Marii Konopnickiej

Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Pojezierze” w Olsztynie opracowało platformę informacyjną nt. Marii Konopnickiej. Postać urodzonej w Suwałkach pisarki została przedstawiona z wykorzystaniem tzw. sztucznej inteligencji.

– Autorzy prezentacji pt. „Cyfrowy portret Marii Konopnickiej” „ożywili” archiwalne zdjęcie Konopnickiej, dołożyli ścieżkę dźwiękową i w ten sposób powstały krótkie filmy z udziałem pisarki – mówi Ewa Hopfer, prezes zarządu olsztyńskiego stowarzyszenia. -Oprócz wielu informacji biograficznych na stronie znalazły się także: interaktywny quiz, podcasty i udźwiękowione animacje. W animacjach również wykorzystano sztuczną inteligencję, odtwarzając komputerowo głos Konopnickiej.

Jedna z animacji opowiada o tragicznym zdarzeniu, do jakiego doszło pod wiedeńskim mieszkaniem pisarki. 32-letni prawnik, Maksymilian Gumplowicz, z miłości do Konopnickiej zastrzelił się pod drzwiami jej mieszkania. Samobójcza śmierć Gumplowicza owiana była tajemnicą, aż do przypadkowego odnalezienia w połowie XX wieku w Cieszynie listów na śmietniku. Listy pisał ojciec odtrąconego kochanka, w których opisywał przyjacielowi spod Cieszyna problemy sercowe syna. 55-letnia wówczas Maria, nie była zainteresowana młodym adoratorem. Maksymilian nie zamierzał rezygnować z miłości, groził, że popełni samobójstwo, jeśli starsza od niego o ponad 20 lat Maria, odrzuci jego uczucie. Po śmierci młodego prawnika rodzice Maksymiliana także popełnili samobójstwo, połykając cyjanek potasu.

W prezentacji sporo miejsca poświęcono „Rocie” Marii Konopnickiej, do której muzykę skomponował, urodzony w Barczewie, Feliks Nowowiejski. Syn Nowowiejskiego w archiwalnym nagraniu opowiada, jak doszło do napisania muzyki. Feliks Nowowiejski, oczekując na strzyżenie u krakowskiego fryzjera, przeglądał prasę i przeczytał wiersz „Rota”. Zauroczony tekstem, wybiegł z zakładu fryzjerskiego, i na krakowskich Plantach na kopercie zanotował najważniejsze nuty kompozycji. W ten sposób powstała muzyka do pieśni uznawanej za drugi hymn Polski.

„Roty” nie zabrakło w multimedialnej prezentacji. Śpiewa ją należący do SSK „Pojezierze” olsztyński chór Collegium Baccalaum.

Prezentacja dostępna jest w chmurze i można ją osadzać na dowolnych stronach internetowych. Prezentacja powstała w partnerstwie z Fundacją Lotto im. Haliny Konopackiej.

Dodatkowe informacje: Sławomir Ostrowski: tel. 608 449344