Chór Collegium Baccalarum zaśpiewał nad Łyną o… Narwi

Chór Collegium Baccalarum pod dyrekcją Agaty Wilińskiej nagrał swój pierwszy teledysk. Nad Łyną, w parku zamkowym chórzyści zaśpiewali dwie pieśni Henryka Mikołaja Góreckiego.

– W czasie pandemii, gdy tak bardzo jesteśmy spragnieni spotkań, możliwość spotkania na powietrzu, nad Łyną, w bezpiecznych odległościach, przyniosło powiew normalności – mówi dyrygentka Agata Wilińska. – Wszyscy chórzyści byli przejęci i w bardzo dobrych nastrojach. Wybrałam do nagrania piękny utwór, który jest w naszym repertuarze. Cenimy twórczość Henryka Mikołaja Góreckiego, więc nad Łyną zaśpiewaliśmy dwie pieśni z cyklu „Szeroka woda”, w tym „A ta nasza Narew”. Jeśli będzie taka możliwość, nagramy kolejne części.
Ten piękny letni dzień zapadł w pamięci wszystkich chórzystów. Ewa Krystosik opowiada: – To był jeden z przyjemniejszych momentów w tych ciężkich czasach! Spotkaliśmy się wreszcie, w pięknym otoczeniu przyrody, w strojach koncertowych, wróciliśmy na moment do naszej normalnej działalności chóralnej. Zaśpiewaliśmy pieśni, które znamy i lubimy. Cały czas towarzyszył nam kamerzysta i dźwiękowiec. Mieliśmy też słuchaczy: przypadkowych mieszkańców, a także turystów. Widzieliśmy, że nasz śpiew sprawił im niespodziankę.
To była słoneczna niedziela, chór śpiewał w różnych miejscach parku nad Łyną. I choć nawet na chwilę nie opuścili Olsztyna, jeden z chórzystów powiedział, że czuje się, jak na wyjeździe z chórem.
– I tak naprawdę się czuliśmy! – mówią. – Co roku od lat wyjeżdżamy za granicę, gdzie dajemy koncerty m.in. przed polonijną publicznością, ostatnio odwiedziliśmy m.in. Niemcy, Czechy, Rumunię. W tym roku pierwszy raz nigdzie nie wyjechaliśmy z powodu epidemii koronawirusa, a mieliśmy śpiewać w Odessie.
– Gdy obejrzałam efekt naszych działań, poczułam, że łączy nas nie tylko wspólnotowość, ale także to, że artystycznie mamy coś do powiedzenia. To fantastyczne, że mogłam dzielić tę radość ze swoimi przyjaciółmi z chóru, a teraz mogą słuchać nas w internecie nasi sympatycy – podsumowuje Monika Czerepowicka, prezes chóru.
*****
Mikołaj Henryk Górecki, cykl „Szeroka woda” (1979) składa się z pięciu pieśni: „A ta nasza Narew”, „Oj, kiedy na Powiślu”, „Oj, Janie, Janie”, „Polne róże rwała”, „Szeroka woda”. W przygotowaniu nagrania pomogli: Rafał Wiśniewski i Jan Wiliński.
Olsztyński chór Collegium Baccalarum istnieje od 33 lat, działa przy Stowarzyszeniu Społeczno-Kulturalnym Pojezierze.