Archiwalia naszego Wydawnictwa


W antykwariacie przy ul. Grunwaldzkiej w Olsztynie natrafiliśmy na ciekawą pozycję pt. „Dobre i złe przygody parobka Roztropka” autorstwa Klemensa Oleksika z ilustracjami Mieczysława Rmańczuka. Dla nas pozycja jest wyjątkowo interesująca, ponieważ została wydana przez Wydawnictwo Pojezierze w 1963 r. i niezwykle rzadko pojawia się w antykwariatach.

Klemens Oleksik urodził się 1 sierpnia 1918 r. w miejscowości Zwoleń koło Radomia, a zmarł  28 sierpnia 1992 w Olsztynie, był znanym poetą, prozaikiem, autorem utworów dla dzieci i młodzieży. Studiował na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Poznańskiego. W latach 1935-1937 w nowicjacie księży misjonarzy. W okresie okupacji działał w tajnym szkolnictwie, a od 1943 roku walczył w oddziałach partyzanckich Batalionów Chłopskich. Po wojnie mieszkał najpierw w Poznaniu, a później w Olsztynie. Debiutował jako poeta w 1945 roku na łamach miesięcznika „Posłaniec Świętej Rodziny”. W latach 1959-1963 był redaktorem czasopisma „Warmia i Mazury”. W 1959 roku otrzymał nagrodę Wojewódzkiej Rady Narodowej w Olsztynie.

W 1984 r. Wydawnictwo Pojezierze wydało jeszcze jedną książkę autora pt. Czarownica znad Bełdan. Dodajmy, że w naszym internetowym antykwariacie można zakupić kilka archiwalnych pozycji pozycji.

Mieczysława Romańczuk urodził się w 1933 r. Wilnie. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Był związany z Olsztynem od 1946 r. Dyplom otrzymał w 1958 r. W początku lat dziewięćdziesiątych wycofał się z aktywnego życia artystycznego z powodu choroby. Spędzał więcej czasu na malowaniu w swojej pracowni przy ulicy Limanowskiego. Prace artysty znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur, BWA w Olsztynie, Muzeum Pomorskimw Gdańsku, ambasadzie polskiej w Kopenhadze, Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu oraz w licznych kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Mieczysława Romańczuk zmarł 22 sierpnia 2015 r.