Andrzej Wojnach: Z warmińskiej filmoteki

Pytamy twórców, członków Stowarzyszenia nad czym teraz pracują. Dziś olsztyński filmowiec Andrzej Wojnach przedstawia swoje obecne działania i plany.

Film ” Spuścizna „powstał z udziałem członków sekcji olsztyńskiej Stowarzyszenia Pojezierze i jest przykładem innej niż dotychczas działalności Stowarzyszenia. Ale jest kontynuacją działań wydawniczych
poświęconych problemom regionu. Film poprzez dzieje rodziny Leyk opowiada o problemach z jakimi stykali się Mazurzy na przestrzeni 100 lat i opresji zarówno ze strony Rzeszy niemieckiej jak i komunistycznych władz PRL-u. Pomysłodawcą i scenarzystą filmu jest Andrzej Wojnach, producentem Wanda Laddy. Reżyserował Adam Błaszczok.

Ta sama para twórców – członków stowarzyszenia współtworzyła filmy animowane pt. „Miasto nad Łyną” i „Biskupia Warmia”. Andrzej Wojnach jako scenarzysta i reżyser, Wanda Laddy jako autorka dialogów  i kompozytor muzyki. Warto dodać, że prace nad filmami zainicjowało Stowarzyszenie Pojezierze podpisując z Andrzejem Wojnachem umowę na scenariusz komiksu o Olsztynie. W efekcie powstał komiks animowany opowiadający historię Warmii i Mazur na przestrzeni wieków. Współpracowali przy filmach Jarek Gach – plastyka, Miłosz Sienkiewicz – dźwięk, Adam Rosiński – dźwięk i mix dźwięku, animacja Aneta Siurnicka. W rolę Kłobuka wcielił się też olsztynianin Radosław Laddy, który także nagrał głosy aktorów.

http://miastonadlyna.pl/

Ci sami twórcy kończą teraz pracę nad filmem dokumentalnym pt. Sprawa Gottlieba Linki czyli Plebiscyt 1920 a na początku przyszłego roku rozpoczynają zdjęcia do filmu dokumentalnego poświęconego rodzinom warmińskim.