Sztuka mięsa

Dzisiaj kulinaria urastają do rangi sztuki. Przyrządzanie jedzenia i jego podawanie przypomina tworzenie dzieła wykorzystującego obraz i smak. Przygotowaliśmy w związku z tym infografikę pokazującą jak na przestrzeni lat zmieniało się spożycie mięsa. Jak zmieniała się „sztuka mięsa”. Po drugiej wojnie światowej Winston Churchill mawiał, że jeśli biedny je kurę, to albo on jest chory, albo kura. To stwierdzenie pokazuje, że kurczak był wtedy drogim, kulinarnym rarytasem.

Dzisiaj dania z drobiu goszczą niemal na każdym stole i podawane są niczym obraz na talerzu…

Czytaj dalej…

Archiwalia naszego Wydawnictwa


W antykwariacie przy ul. Grunwaldzkiej w Olsztynie natrafiliśmy na ciekawą pozycję pt. „Dobre i złe przygody parobka Roztropka” autorstwa Klemensa Oleksika z ilustracjami Mieczysława Rmańczuka. Dla nas pozycja jest wyjątkowo interesująca, ponieważ została wydana przez Wydawnictwo Pojezierze w 1963 r. i niezwykle rzadko pojawia się w antykwariatach.

Czytaj dalej…

Wołos by się ucieszył

Aż 124 prace 27 autorów wpłynęły na I Ogólnopolski konkurs na rysunek prasowy im. Aleksandra Wołosa, który organizuje olsztyński oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Prace konkursowe można już oglądać w Galerii Stary Ratusz, a pozostałe prace od 20 lutego w bibliotece UWM. Na obu ekspozycjach zostaną zaprezentowane także prace Aleksandra Wołosa.

Czytaj dalej…

Ewa Kaliszuk wiceprezydentem Olsztyna

Ewa Kaliszuk. Fot facebook.com/MarcinAndrzejKuchcinski

Ewa Kaliszuk. Fot facebook.com/MarcinAndrzejKuchcinski

Ewa Kaliszuk – dyrektor Zespołu Szkół Mechaniczno-Energetycznych w Olsztynie – zostanie wiceprezydentem miasta. Wskazała ją Platforma Obywatelska. Zastąpi dotychczasowego wiceprezydenta Jarosława Słomę, który został w ostatnich wyborach samorządowych radnym wojewódzkim. Ewa Kaliszuk jest germanistką, a w wolnych chwilach wokalistką w zespole Warmia Klezmer Band. Jako wiceprezydent będzie odpowiedzialna za edukację, sport i sprawy społeczne.

Czytaj dalej…

Olsztyn będzie miał swojego pisarza

Olsztyn będzie miał pisarza miejskiego. Pisarz rozpocznie rezydowanie w Olsztynie w ramach wspólnego projektu Gminy Olsztyn i Niemieckiego Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej w Poczdamie oraz Fundacji Borussia. Spośród 34 kandydatów wybrano Marcela Kruegera. Zadaniem pisarza miejskiego będzie prowadzenie bloga o tematyce kulturalnej i historycznej (blog prowadzony jest w języku niemieckim i na bieżąco tłumaczony na język polski) oraz czynny udział w wydarzeniach i projektach kulturalnych regionu, w którym przebywa.

Czytaj dalej…

Archiwum Ringelbluma na kinowym ekranie

Bańka po mleku, w której zachowało się część zbiorów

Bańka po mleku, w której zachowało się część zbiorów

W Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu kino Helios pokazało film Roberty Grossman o Archiwum Ringelbluma. Jest to polsko-amerykański fabularyzowany dokument, w którym występują m. in. Karolina Gruszka, Jowita Budnik, Piotr Głowacki i Wojciech Zieliński.

W roli lektorów pojawiają się tu takie sławy jak zdobywca Oscara Adrien Brody (Pianista) oraz trzykrotnie nominowana do tej nagrody Joan Allen (Ukryta prawda, Czarownice z Salem, Nixon). Zdjęcia do fabularyzowanej części filmu zrealizowano w Polsce – w Warszawie, w Łodzi i w Wolsztynie.

Czytaj dalej…

Dokumenty Hieronima Skurpskiego trafiły do muzeum

Muzeum Warmii i Mazur zaprezentowało obiekty pozyskane w ubiegłym roku. Do Muzeum trafiły m.in. dokumenty dotyczące olsztyńskiego artysty Hieronima Skurpskiego. Na wystawie znalazły się także ikony odebrane przemytnikom, monety Cesarstwa Rzymskiego, przedwojenna prasa, przedmioty codziennego użytku z początków XX w.

Jak poinformował Piotr Żuchowski, dyrektor placówki, w sumie Muzeum Warmii i Mazur pozyskało w 2018 r. około 800 sztuk zabytkowych obiektów.

Czytaj dalej…

Święty Jakub wybrał najlepszych

Zespół folklorystyczny z Peru na podczas parady festiwalowej na ulicach Olsztyna

Zespół folklorystyczny z Peru podczas parady festiwalowej na ulicach Olsztyna w 2018 r.

Artur Chwała z Zespołu Pieśni i Tańca Warmia odebrał Statuetkę św. Jakuba za organizację Dni Folkloru w Olsztynie. Statuetki św. Jakuba, nagroda Prezydenta Olsztyna —  zostały ustanowione w 2003 roku z okazji 650 urodzin miasta. W tym roku statuetki wręczono po raz XVI. Uroczystość odbyła się w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Czytaj dalej…