Nagroda prezydenta Olsztyna dla działacza „Pojezierza“

Marek Książek, członek olsztyńskiego oddziału SSK „Pojezierze“ został wyróżniony Nagrodą Prezydenta Olsztyna „za całokształt działalności dziennikarskiej i popularyzatorskiej w dziedzinie kultury“ za 2019 rok.

Nagroda w dziedzinie kultury została przyznana już w czerwcu tego roku, ale ze względu na pandemię gala odbyła się dopiero 5 października. Tym razem w sali kina studyjnego „Awangarda“ 2 prezydent Piotr Grzymowicz wręczył dyplomy, plakietki z wizerunkiem patrona miasta św. Jakuba oraz czeki z nagrodą pieniężną siedmiorgu laureatów: aktorowi teatralnemu i filmowemu Arturowi Sterance, fotografikowi Henrykowi Cirutowi, dziennikarzowi i pisarzowi Markowi Książkowi, filmoznawcy i właścicielowi kina studyjnego „Awangarda 2“ Konradowi Lenkiewiczowi, dziennikarce i pisarce Bożenie Kraczkowskiej, muzykowi Zbigniewowi Siwkowi i aktorowi teatru lalek, reżyserowi, animatorowi kultury Tadeuszowi Sobczakowi.
W ubiegłym roku Marek Książek obchodził 40-lecie pracy dziennikarsko-literackiej, wydał kilkanaście książek, w tym biografii miejscowych twórców-działaczy SSK „Pojezierze“, na wydanie czeka biografia braci Stefana i Janusza Połomów, aktualnie współpracuje z tygodnikiem „Przegląd“, jest przewodniczącym oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, redaktorem naczelnym kwartalnika „Dziennikarz Olsztyński“ i oczywiście członkiem SSK „Pojezierze“. Wniosek o przyznanie nagrody zgłosił Robert Szewczyk, przewodniczący Rady Miasta Olsztyn, a nasze Stowarzyszenie jego wniosek poparło.

Zdjęcie laureata i prezydenta –  Daria Brudek

Na zdjęciu od lewej: prezydent Piotr Grzymowicz, Konrad Lenkiewicz, Bożena Kraczkowska, Zbigniew Siwek, Artur Steranko, Henryk Cirut, Marek Książek i Tadeusz Sobczak.
Fot. Samuel Książek